JAK USZYĆ BIEŻNIK / SERWETKĘ Z ZAKŁADKAMI
Przygotowałam dla Was krótką instrukcje jak w prosty sposób uszyć „odwrócony” bieżnik na stół. Z takim bieżnikiem poradzi sobie nawet osoba początkująca – taka jak ja – cały projekt nie wymaga specjalnych umiejętności krawieckich. Tak naprawdę wystarczy prosto szyć, a jeśli ktoś nie posiada nawet takich umiejętności podczas szycia bieżnika będzie można to poćwiczyć.
Moja tkanina to len 100%, cóż gnieciuch, ale od razu zakochałam się w strukturze tkaniny i jak tylko ją zobaczyłam wiedziałam co z niej powstanie.
W pierwszej kolejności ustalamy jakiej wielkości będzie nasz bieżnik – u mnie będzie to 40 x 150 cm szerokość zakładki – u mnie to 4 cm, a szerokość podłożenia zakładki 2 cm, możecie zrobić sobie większe podłożenie, ale nie jest to konieczne .
Wymiary wykroju mojego bieżnika:
szerokość
szerokość bieżnika po uszyciu 40 cm
szerokość zakładki 4 cm
podłożenie zakładki 2 cm
szerokość bieżnika po uszyciu 40 cm
szerokość zakładki 4 cm
podłożenie zakładki 2 cm
Pamiętajcie, że zakładka i podłożenie znajdują się po obu stronach bieżnika, w związku z powyższym zakładkę i podłożenie mnożymy x2
40+ (2*4)+ (2*2) = 52 cm
Szerokość tkaniny winna mieć 64 cm, aby po uszyciu bieżnik
miał szerokość 40 cm.
długość
długość bieżnika po uszyciu 150 cm
szerokość zakładki 4 cm
podłożenie zakładki 2 cm
długość bieżnika po uszyciu 150 cm
szerokość zakładki 4 cm
podłożenie zakładki 2 cm
150 + (2*4) + (2*2) = 162 cm
Tkanina musi mieć długość 162 cm, aby po uszyciu bieżnik miał długość 150 cm
Etap wyliczenia i wykroju mamy już za sobą dlatego możemy przejść do szycia.
Kolejnym krokiem będzie zaprasowywanie zakładek i podłożenia. Bardzo pomocne jest zaznaczenie punktami linii zaprasowania materiału. Odmierzamy punkty od brzegu w odległości 2 cm i w tym miejscu zaprasowujemy linie wzdłuż krawędzi tkaniny.
W dalszej kolejności zaznaczamy punkty w odległości 4 cm od wcześniej zaprasowanej krawędzi i wyznaczamy linie zaprasowania zakładki.
Składamy róg prawą do prawej strony po przekątnej (zielona linia), dokładnie dokładamy zaprasowane brzegi do siebie.
Na złożonym rożku zaznaczamy żółte linie po 4 cm (taką szerokość ma podłożenie) oraz linie czerwoną przekątną z wyznaczonych wcześniej linii żółtych.
Czerwoną linie przeszywamy maszyną ważne jest, aby nie minęły nam się brzegi. Odcinamy przeszyty rożek w takiej odległości, aby można było ładnie zaprasować szwy.
Zaprasowujemy szwy i wywijamy tkaninę na prawą stronę.
Ja swój bieżnik ozdobiłam pomponami i taśmą. Jeśli nie chcecie ozdabiać swojego bieżnika pomińcie ten punt.
Od linii końcowej bieżnika w odległości 17 cm zaznaczamy kilka punktów i przeprowadzamy linię po szerokość bieżnika tą czynność powtarzamy z obu stron bieżnika. Wcześnie przygotowane na odpowiednią długość pompony przyszywamy wzdłuż wyrysowanej linii. Brzegi taśmy z pomponami chowamy pod spód podwinięcia.
Gdy już będziemy mieli zamocowaną taśmę z pomponami i taśmę ozdobną możemy przstębnować podwinięcie. Za każdym razem w narożniku trzeba trafić igłą w ukośne zszycie i obrócić bieżnik pod kontem 90º, aby przeszyć kolejny bok.
0 komentarze